Daki.cz

Ztrácíte se v nabídce finančních produktů u bank a nebankovních společností? Nejsou vám jasné některé pojmy z oboru půjček, hypoték a úvěrů? Na tomto webu bysme vám předkládáme charakteristiky základních finančních produktů. Dozvíte se obecné informace o hypotékách, konsolidacích, případně o půjčkách pro nezaměstnané. Sháníte-li, či nabízíte bezpečné půjčky, pak zkuste inzerci půjček. Perfektní přehled o vašich firemních financích vám zajistí účetní program Money S3!

Tipy na další weby

Centrální registr dlužníků

Centrální registr dlužníků České republiky (CERD) je projekt soukromého informačního systému spuštěný od roku 2005. Podle oficiálních stránek jde o nejlepší kontrolu a prevenci proti neplatičům a dlužníkům a lze v něm dohledat nesplacené závazky ekonomických subjektů v ČR i s napojením na registry zemí Evropské unie a USA. Pomáhá zvyšovat vymahatelnost neuhrazených pohledávek. Dále zdarma umožňuje vložit dlužníka, navrhnout konkurs, vyhledat věřitele, radí, jak vymáhat pohledávky atd. To zní sice zajímavě, ale ve skutečnosti je CERD často kritizován za klamavé a nekalé praktiky a žádné významné finanční ani státní instituce na českém trhu s ním nespolupracují.

Zvlášť zarážející je snadná registrace po které jednoduše můžete do registru vložit dlužníka nebo neplatiče  bez složitého prokazování skutečností, čímž lze poškodit jakoukoli firmu nebo fyzickou osobu.

Pokud si za poplatek necháte udělat výpis z CERD a předložíte ho bance při žádosti na úvěr, budete zklamáni. Jak už bylo zmíněno, všechny významnější banky a úvěrové společnosti se od tohoto soukromého projektu distancují a jeho výpisy jsou pro ně irelevantní, tedy neberou na ně ohled.

Mnohem důležitější jsou pro ně registry BRKI (Bankovní registr klientských informací), NRKI (Nebankovní registr klientských informací), SOLUS (Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům) nebo CRÚ (Centrální registr úvěrů).

Ale pozor! CERD na svých stránkách tvrdí, že BRKI a NRKI jsou jeho „podsystémy“ se kterými také pracuje a domény brki.cz a nrki.cz přesměrovával na svůj vlastní projekt. Provozovatel těchto registrů (společnost CCB – Czech Credit Bureau) však opakovaně prohlašuje, že s CERD nemá nic společného a ujišťuje klienty bank, že CERD nemá přístup k jejich údajům.

Mezi další nekalé praktiky CERD patří např. zneužití webových adres českého ministerstva financí, zdravotnictví a dopravy a dalších významných institucí (totéž na Slovensku), které však s CERD nemají nic společného. Neexistuje ani mezinárodní (globální) registr CERD, který CERD na svých stránkách zmiňuje (odkazy na něj jsou nefunkční).

Zakladatelem tohoto pochybného systému je kontroverzní podnikatel Jiří Jehlička, který projekt ovládá prostřednictvím v USA vedené ready-made (tedy v daňovém ráji) firmy. Peníze získává za placené registrace uživatelů kterým slibuje nesplnitelné. Např. zadávat a sledovat údaje o osobách a firmách stíhaných za korupci, firmách podezřelých z účasti na trestných činech, osoby v pátrání nebo neplatné doklady. K takovým informacím má však přístup pouze Policie ČR.

Jehlička i další podnikatelé se kterými spolupracuje jsou známí tím, že se zabývají službami oddlužování za pomoci bílého koně (slangové označení pro osobu, často i podnikatele, která je nastrčena k páchání trestné činnosti, aby kryla skutečného pachatele nebo někoho, kdo má z této trestné činnosti prospěch, nejčastěji se jedná o aktivity jako praní špinavých peněz, daňové úniky, podvody, tunelování, zneužívání dotací, oddlužování apod.) a sami takové služby nabízejí. Z registrací uživatelů také získávají tipy na klienty oddlužovacích služeb.

Ze všech těchto důvodů je CERD považován za velmi nedůvěryhodnou a dalo by se říct i nebezpečnou organizaci.

další zajímavé články
  • Konsolidace půjček
  • Půjčky do 10 000 Kč jsou stále dostupné
  • Představení Air Bank
  • Sedm kroků k úspěšnému získání hypotéky na bydlení
  • Nebezpečí přepojištění a podpojištění
  • Jak vybrat dobrého finančního poradce
  • Snadná dostupnost, vyšší náklady - to jsou rychlé půjčky
  • Americká hypotéka
  • Rychlé půjčky
  • Jak vydělat peníze na Forexu