Daki.cz

Ztrácíte se v nabídce finančních produktů u bank a nebankovních společností? Nejsou vám jasné některé pojmy z oboru půjček, hypoték a úvěrů? Na tomto webu bysme vám předkládáme charakteristiky základních finančních produktů. Dozvíte se obecné informace o hypotékách, konsolidacích, případně o půjčkách pro nezaměstnané. Sháníte-li, či nabízíte bezpečné půjčky, pak zkuste inzerci půjček. Perfektní přehled o vašich firemních financích vám zajistí účetní program Money S3!

Tipy na další weby

Co dělat když zaměstnavatel neplatí mzdu

V dnešní době již bohužel není žádnou raritou situace, kdy zaměstnavatel nezaplatí mzdu stanovenou v pracovní smlouvě. Spousta lidí, kteří se do této situace dostanou, se většinou rozhodne si najít jinou práci a nesnaží se dohodnout se zaměstnavatelem. Možná ještě lépe řečeno, v dohodu nevěří a rovnou rezignují. Ovšem v mnoha situacích by své peníze přeci jen mohli dostat, pokud by věděli jak.

Zaměstnavatel neplatí – proč?

Málokdo z nás rád platí-resp. vydává peníze ze své peněženky. V dnešní době lidé více přemýšlejí při nákupech, porovnávají výrobky a hledají slevy ve snaze ušetřit. Toto je naprosto přirozené a lidské. A tak často hledají způsoby, jak ušetřit i velké peníze a někteří z nich jsou schopni jít i do extrémů a tzv. šetřit tak, že neplatí své závazky. Toto samozřejmě není férové jednání a nemá nic společného s dobrými mravy. Ovšem jsou i lidé, kteří s takovým jednáním nemají žádný problém.

V případě, že zaměstnavatel svým zaměstnancům nevyplatí mzdu, může pro ně být relativně velký problém peníze získat. Nejjednodušší radou je soudní cesta, ovšem ta může trvat i několik let.

Lehce se můžete dostat do situace, kdy si svoji práci odvedete, peníze jste nedostali ale vzhledem k tomu, že dosud vše fungovalo, žádný podobný problém jste neočekávali a neměli ani v plánu měnit pracovní místo. Často se stane, že zaměstnavatel dlužnou mzdu slibuje doplatit, někdy i s případným bonusem navíc, ale zároveň se snaží své chování omluvit např. nečekanými výdaji, připravovanou velkou zakázkou a následnou kompenzací. Člověku se odcházet nechce, pokud ho práce baví a slíbená mzda ve smlouvě je zajímavá. Situaci můžete řešit tak,  že budete i nadále čekat . Mezitím sáhnete na své úspory a finanční rezervy a budete se spoléhat, že svoji mzdu dostanete se zpožděním. Ovšem často se stává, že podobná situace se opakuje i další měsíc, kdy se nedočkáte ani nové ani dlužné výplaty a nemáte-li další úspory, může vám to značně zkomplikovat život.

V tu chvíli je již absurdní, že máte podepsanou smlouvu, která vám slibuje určitou sumu peněz a že je prokazatelné to, že jste výplatu nedostali. Nyní je bohužel nutné již podniknout určité kroky k tomu, abyste své peníze vůbec někdy získali. Rozhodně byste se svých nároků neměli vzdávat a to už jen z principu a použít všechny možné páky. Způsobíte-li vašemu zaměstnavateli ať už menší či větší komplikace a budou-li se tak bránit všichni postižení, nejen vy, zaručeně si již pro příště podobné kroky rozmyslí.

První krok

Dostanete-li se do situace, že vám váš zaměstnavatel nevyplácí mzdu, všechny úřady a instituce vám jako první krok poradí dát výpověď. V takových případech je možné dát výpověď okamžitou, z důvodu neplacení a navíc máte nárok i na odstupné. Naprosto ideální je, pokud se vám povede dosáhnout toho, aby vám zaměstnavatel podepsal souhlas s dluhem, který vůči vám má. Ovšem to se stává opravdu jen velmi svátečně.

Častěji se setkáme se situací, kdy vám zaměstnavatel navíc odmítne podepsat a převzít vaši výpověď. Mimo jiné samozřejmě proto, že jeho náklady by se navýšily o odstupné. Lepší by pro něj bylo nechat vás odejít s prázdnou, ovšem i v takovém případě máte možnost rychlého řešení. Výpověď totiž můžete zaslat poštou formou doporučeného dopisu s dodejkou. Ve chvíli, kdy se vám tato dodejka vrátí, dopis je považován za převzatý a tím pádem i výpověď za platnou.

Občanská poradna

V souvislosti s touto problematikou se vám také může stát, že budete již zcela bezradní, v odborných článcích se dostatečně nevyznáte, anebo vaše konkrétní situace bude natolik specifická, že nikde nenajdete pro vás vhodné řešení. Zde můžeme už jen doporučit obrátit se na Občanskou poradnu, jejíž sídla najdete ve všech větších městech republiky. Tady vám zcela anonymně a zdarma poradí, jaké kroky byste měli podniknout. Získáte zde i všechny potřebné formuláře a doporučení pro vás nejvhodnějšího řešení daného problému. Dobrovolníci, kteří zde pracují, mají zájem co nejlépe poradit lidem, kteří se dostanou do svízelné situace. Zaručeně vás rádi vyslechnou a poradí. Největším pozitivem je, že vše je anonymní a vy nejste povinni se představovat ani poskytnout své osobní údaje.

Co dělat

V těchto situacích jistě stojí za to vašemu nyní již bývalému zaměstnavateli, jak se říká zavařit a tak ho neváhejte uvést na inspektorátu práce. Samozřejmě tímto nezískáte peníze, které vám dluží, ale při nejmenším mu způsobíte problém, který bude nucen řešit a je i možné, že následná kontrola zjistí další nesrovnalosti v jeho podnikání a mezery v dokumentech.

Písemná žádost o vyplacení dlužné částky

Rozhodně nesmíte opomenout zaslat písemnou žádost dlužníkovi, tedy vašemu zaměstnavateli, o vyplacení částky, kterou vám dluží. Může se vám to zdát absurdní, ale bohužel vše může dojít až k soudnímu sporu a zde by vám byl rozhodce nakloněn, protože právě takto byste postupovali dle všech možných dostupných cest. Do žádosti musíte bezpodmínečně uvést jak své iniciály, tak údaje o zaměstnavateli. Dále přesnou částku, o kterou žádáte a termín požadovaný k vyplacení. Ten musí být relevantní s tím, kdy bude žádost doručena, zpravidla se uvádí 14 ti denní lhůta.  Chybět nesmí ani specifikace, za co je dlužná částka. Ve výše zmiňovaném případě by se jednalo o uvedení vašeho zaměstnaneckého poměru, data nástupu, pozice a výše smluvní mzdy. Nesmí chybět konkrétní data a podpisy.

Ideální je, když v případě neúspěchu odešlete žádost opakovaně a uvedete, že jste o vyplacení již žádali k určitému datu a že z důvodu nevyplacení žádáte znovu, opět do daného termínu. Důležité je také uvést, zda vás dlužník alespoň kontaktoval, či nikoli a stejně tak i vy jeho. Způsob může být libovolný, elektronickou poštou, telefonicky apod.

Insolvence

Při sporech tohoto typu je rozhodujícím faktorem, zda není dlužník již v insolvenčním řízení. Pokud by tomu tak bylo, neváhejte navštívit v co nejkratší době Úřad práce, kde můžete požádat o vyplacení mzdových nároků. V těchto případech máte nárok na vyplacení za tři měsíce zpětně a i měsíce dopředu. To ovšem jen v situaci, že jste u zaměstnavatele stále zaměstnaní, ale žádat můžete bohužel pouze o průměrný plat. Zbylou částku uveďte v přihlášce pohledávky, kterou musíte podat u Krajského soudu, který bude mít na starosti řešení dané insolvence. Nezapomínejte si ze všech dokladů pořídit kopie a důkladně uschovat. S největší pravděpodobností je budete potřebovat při případném soudním řízení. Rozhodně nic nepodceňujte, neboť někteří jak se říká, notoričtí dlužníci se v těchto věcech velmi dobře vyznají.

Druhou možností je, že dlužník ještě v insolvenci není. Zde můžete i vy podat insolvenční návrh, ne však sami, protože zde jsou zapotřebí minimálně dva věřitelé. Samozřejmě čím více, tím lépe. Konkrétně byste podávali „Návrh zaměstnance na zahájení insolventního řízení na zaměstnavatele“ a všechny vámi uschované dokumenty se vám při tom budou hodit. Vzorové tiskopisy jsou k dispozici na příslušných úřadech nebo i na internetu. Dluží-i zaměstnavatel vám, zcela jistě nebude jediní a proto se snažte dohodnout i s ostatními zaměstnanci a návrh podejte společně. Dlužník by měl v insolvenčním rejstříku být zapsán zhruba do týdne a jakmile se tak stane, můžete vy požádat na Úřadu práce o zmiňované vyplacení mzdových nároků

Vymahači dluhů

Není ničím výjimečným, že tyto soudní spory se táhnou dlouhou dobu a člověk na své peníze dřív zapomene, než se mu je povede získat. Proto se můžete rozhodnout i pro jiný způsob a tím je vymáhání pohledávek. Zde je však nutné počítat s tím, že vymahačské firmy od vás budou požadovat honorář ve výši zhruba 30, někdy až 50%. Je možné, že budou chtít zaplatit určitý poplatek předem, nebo si jej odečtou až z vymožené částky. Zde je potřeba být obezřetný ve výběru firmy a volit dle dobrých preferencí a reklamy. Ty lepší si často účtují vyšší částky, ale až po vymožení částky. Pokud se stane, že nejsou úspěšné, vy neplatíte nic. V těchto případech se vy osobně nemusíte o nic starat, firma řeší vše za vás. V případě, že ale během této doby se dostane dlužník do insolvence, počítejte s tím, že bohužel vymáhání končí.

Soudní cesta

Jestliže se vám výše uvedené rady zdají obyčejné nebo zdlouhavé, nezbude vám než se dožadovat dlužné částky pomocí přímého soudního sporu. Zde je nezbytné si opatřit dobrého právníka, který vás bude zastupovat. Ten má zkušenosti s tím, jak přesně postupovat. Bohužel se vám může stát, že i v případě vyhraného soudního sporu, kde bude vyměřena částka, kterou vám má dlužník zaplatit, nemáte jistotu, že své peníze opravdu dostanete. Dlužník se totiž může vyhýbat plnění trestu všemožnými způsoby, neobvyklé není ani zmizení za hranice.

Každopádně dostanete-li se do podobné situace, určitě se neváhejte bránit, protože čím víc lidí se bude domáhat své výplaty, tím méně bude problémových zaměstnavatelů.

další zajímavé články
  • Půjčka bez doložení příjmu
  • Půjčka 5000 Kč před výplatou
  • Americká hypotéka bez registru
  • Dluhopisy vs. akcie
  • Půjčka bez doložení příjmu Cetelem
  • Půjčka bez registru a zástavy hned
  • Kredito 24 - rychlá půjčka Kredito24
  • Kontokorentní úvěr
  • Zdravotní pojištění OSVČ
  • Jak na žádost o smazání z registru neplatičů