Daki.cz

Ztrácíte se v nabídce finančních produktů u bank a nebankovních společností? Nejsou vám jasné některé pojmy z oboru půjček, hypoték a úvěrů? Na tomto webu bysme vám předkládáme charakteristiky základních finančních produktů. Dozvíte se obecné informace o hypotékách, konsolidacích, případně o půjčkách pro nezaměstnané. Sháníte-li, či nabízíte bezpečné půjčky, pak zkuste inzerci půjček. Perfektní přehled o vašich firemních financích vám zajistí účetní program Money S3!

Tipy na další weby

Hypotéka bez dokládání faktury

Na výstavbu nebo rekonstrukci objektu se dá pořídit speciální hypotéka, u které se nemusí pečlivě dokládat jednotlivé výdaje. Není zapotřebí tedy dodávat žádné faktury či paragony. Tento typ hypotečního úvěru pak překvapivě nebývá ani dražší než ty, u nichž se faktury a paragony dokládají povinně. Takový úvěr se hodí hlavně pro ty, kdož nemají na práce pouze jediného dodavatele. Taková hypotéka má samozřejmě své kladné i stinné stránky. Jako horší se dá označit to, že peníze se dají nekontrolovatelně používat, takže se klidně dostanete mimo rozpočet, což může být poměrně zásadní problém. Na konci stavby se tedy může stát, že vám budou chybět peníze na potřebné dokončovací práce.

Hypotéku bez nutnosti doložení faktur již kromě klasického typu úvěru nabízejí v podstatě všechny banky, i když se mezi sebou jejich produkty liší v různých menších či větších detailech. Bankovní instituce se totiž potřebují přibližovat klientům a jejich potřebám. Z toho důvodu ani tyto úvěry nejsou příliš drahé, rozhodně ne o mnoho dražší než v jiných případech. 

Navíc zde existuje mnohem větší flexibilita při potřebě použít peníze z hypotéky na nečekané výdaje, které se objevily při rekonstrukci či výstavbě a odpadlo množství zatěžující administrativy. To vše samo sebou v případě, že nenastane potřeba navýšit hypotéku. Tento typ hypotéky dnes využívá poměrně velké procento lidí, kteří se rozhodnou stavět či rekonstruovat dům. Podmínky pro získání tohoto úvěru se nijak neliší od dalších hypoték.

V reálu to poté vypadá tak, že banka odešle peníze na běžný účet klienta a ten si z nich posléze hradí svoje faktury za provedené práce. Banky jen hlídají, jestli rekonstrukce probíhá tím způsobem, jak by měla, tedy jestli se hodnota stavby zvýšila o proinvestované finance. Nakonec bankovní instituce vyžadují třeba doložení kolaudačního rozhodnutí po dokončení rekonstrukce. Jednotlivé banky se od sebe odlišují tím, jak vysoké částky proudí na účet klienta a kolik kontrol stavby provádějí. Najdete však i banky, které umožňují uvolnit celou hypotéku najednou. Rozdíly mezi jednotlivými bankami ovšem nebývají příliš rozsáhlé.

Oficiálně tento typ hypotéky slouží hlavně k tomu, aby mohli stavebníci pružně zareagovat na neočekávané navýšení výdajů při rozběhlé stavbě či aby si mohli najímat řemeslníky na stavbu postupně. Pokud se jim pak něco podaří ušetřit, mohou to použít u další fáze stavby. Neoficiálně se nicméně stává i to, že si lidé za jednu část peněz pořídí například kuchyňskou linku, ačkoliv ta se v rozpočtu stavby vůbec nevyskytuje. 

Lidé si také mohou najmout pracovníka tzv. načerno, i když mají jistotu, že v případě nutnosti nemají šanci odvedeno práci reklamovat. U řemeslníků bez patřičných smluv navíc hrozí, že budou svoje práce neúměrně protahovat a to i v době, kdy už banka bude chtít vidět nějaké výsledky. A v takovém případě samo sebou stavebník nemůže firmě naúčtovat žádné penále za zdržení.

další zajímavé články
  • Půjčka 5000 Kč z pohodlí domova
  • NetCredit půjčka
  • Nebankovní rychlá půjčka 10 000 ihned na účtu
  • Představení Air Bank
  • Půjčka až domů a bez poplatku. Známe tu nejlepší!
  • Půjčka bez doložení příjmu Cetelem
  • Jak v krátkosti investovat do zlata
  • Co dělat, kdy splátky hypotéky přerostou před hlavu
  • Předčasné splacení hypotéky se nemusí vyplatit
  • Co dělat když zaměstnavatel neplatí mzdu