Daki.cz

Ztrácíte se v nabídce finančních produktů u bank a nebankovních společností? Nejsou vám jasné některé pojmy z oboru půjček, hypoték a úvěrů? Na tomto webu bysme vám předkládáme charakteristiky základních finančních produktů. Dozvíte se obecné informace o hypotékách, konsolidacích, případně o půjčkách pro nezaměstnané. Sháníte-li, či nabízíte bezpečné půjčky, pak zkuste inzerci půjček. Perfektní přehled o vašich firemních financích vám zajistí účetní program Money S3!

Tipy na další weby

Jak investovat do diamantů

Máte-li nějaké nepotřebné peníze, o kterých jste si jistí, že je během několika málo let nebudete potřebovat, a chcete je nějak investovat, je dobré si pořádně vybírat a rozmyslet, kam by bylo nejlepší své peníze dát. Přemýšleli jste nad zlatem nebo stříbrem? Ale na druhou stranu si říkáte, že to mají všichni a vy chcete něco extra, co jen tak někdo nemá. Možností pro Vás jsou teda pravé diamanty. Investice do diamantů je stejně dobrá, jako například do zlata. Ovšem je nutné si uvědomit, že žádný z investičních nástrojů nezaručí ochranu proti riziku, jako je likvidita, riziko a výnos. Podle pořekadla se říká, že jedna třetina majetku by měla být na podnikatelské záměry, druhá třetina by měla vynášet rentu a poslední třetina by se měla uchovat na případnou dobu, kdy by se Vám moc nedařilo. Třetina, kterou si máte nechat na horší časy, v tom lepším případě nikdy nepoužijete, a necháte je svým potomkům. A právě to je podoba zlata, diamantů a jiných podobných šperků či drahých věcí.

Trh s drahými kameny je trošku odlišný od toho se zlatem. Diamanty se mohou využít, jako investice. Rovnou ale zapomeňte na fondy. Diamant se dá koupit buď v podobě šperku, nebo investičního diamantu. Je možné ještě koupit tzv. diamantové obligace. Po zlatu je pořád ještě větší poptávka než po diamantech. Je to dáno i tím, že zlato je pro lidi pořád ještě více dostupné. Ale na druhou stranu trh s diamanty systematicky roste. Tento druh trhu se rozšířil i mezi menšími investory. Asijský trh roste nehoráznou rychlostí a právě zde zájem o diamanty velmi vzrostl. Tím, jak roste poptávka po zboží, tím narůstá i jeho cena. Cena poroste i do budoucna. Těžba diamantů je momentálně v rukou několika málo obchodníků, kteří se starají o to, aby jejich cena v nejbližší době neklesala. Diamant je vzácná surovina, která se dá vyčerpat. Proto investoři vědí, že investice je dobrý strategický tah. Cena diamantů roste sama od sebe. Je to dáno tím, že roste i cena nákladů na jeho těžbu a zpracování. Lidé se snaží investovat ať už do nemovitostí nebo jiných cenných předmětů. Nedůvěra v ukládání peněz totiž všeobecně roste. A tím roste i touha po diamantech.

Investicím ale člověk musí rozumět. Musí se orientovat v problematice, která je složitá. Každý investor chce být tím nejlepším. Záleží na dostupných datech, výši nákladů, tvorbě ceny, ale také investičních produktech. Do těchto podrobností ještě diamantový trh nezabíhá. Prodej a nákup přeci jen pořád probíhá mezi obchodníky, kteří se specializují na tuto surovinu. Jen si dejte pozor na to, co vlastně kupujete. Diamant má totiž mnoho druhů a poddruhů. Od toho se samozřejmě bude odvíjet i cena, za kterou diamant pořídíte. Zatím není vytvořen cenový kodex. Sice se o něj pokoušelo v minulosti, ale zatím bezúspěšně.

Informace o ceně diamantů se dostává jen speciálním obchodníkům. Ti si tyto informace od indexů musí pořídit za peníze. Nic nemají zadarmo. Projekt Doporučená maloobchodní cena (Suggested Retail Price) je velkým krokem kupředu. Díky němu by mohly nastat změny. Tento projekt byl schválen již v roce 2009, ale nyní se stále rozšiřuje. Schválila ho Světová federace diamantových burz. Hlavní změnou by mělo být to, že ceny by měly být sdělovány zdarma. Tato skutečnost by pomohla nejen investorům, ale všem, kteří si cenou nejsou až tak jistí.

Rozhodně by to pomohlo mladým a nezkušeným investorům, kteří s nákupy teprve začínají a nejsou tak dobře zaběhnutí. Je nutné dobře umět odhadnout hodnotu samotného diamantu, abyste ho nepřeplatili. Je totiž možné, že obchodník se bude snažit prodat diamant za mnohem vyšší cenu.  V případě že Suggested Retail Price by zveřejňovala ceny zdarma, by si každý mohl ověřit, jak moc výhodnou cenu mu obchodník nabízí. Byla by cena moc přehodnocená, znamená to, že investice není až tak výhodná a v budoucnu byste nemuseli za diamant dostat tolik peněz. Hned v úvodu zaplatí kupující teda vysoký vstupní poplatek, ale i provizi, která se odvádí za zprostředkování prodeje. Cenu, jakou diamant skutečně má, poznáte až v době, kdy ho dáváte zpět na trh. Opět je zde možnost, že různí zprostředkovatelé nabídnou různé ceny. A nemyslete si. Rozdíl od skutečné tržní ceny může být až v řádech desítek procent. Což se již výrazně odrazí na ceně.

Trh s diamanty není tak likvidní ani transparentní, jak je tomu u jiných trhů, například s investičním zlatem. V případě, že budete chtít své diamanty prodat, budete si muset najít kupce, který je odkoupí. Ten si diamanty prověří, a pak již nezbývá než převést peníze. V tomto případě máte hotovost poměrně rychle. Nyní už stačí jen peníze nějak hodnotně využít.

Ale není vše tak růžové, jak se na první pohled může zdát. I investice do diamantů má své mouchy, se kterými musíte počítat. Časové řady jsou v tomto případě špatně dostupné, a tak investor nemůže dost dobře zjistit, jak se vlastně cena diamantů vyvíjela v minulosti. Jedinou možností je to, že mu zprostředkovatel poskytne odborné poradenství. Jenže zde nastává problém. Samozřejmě že obchodník chce vydělat, a proto ne vždy bude objektivní. V době krize by se dalo očekávat, že se obchodníci zaměří právě na trh s diamanty, ale podíváme-li se do historie, nestalo se tak. I když investice do diamantů by se mohla zdát jako dobrá investice, v době krize hodnota tohoto pokladu ještě klesla.

Transakcí ještě nebylo provedeno tolik, aby byla vytvořena hustší síť cenových map. Ale jakmile bude transakcí provedeno dostatečné množství, situace se opět vylepší. Pokud se projekt ujme, a lidé ho budou využívat ke zjišťování ceny diamantů, pozice na trhu bude rozhodně jiná. Je možné, že se tento trh změní a bude velmi podobný trhu se vzácným zbožím emocionální povahy, což jsou například známky.

Rozhodnete-li se pro koupi diamantů, nikdy nedělejte unáhlená rozhodnutí. Pokud sami této investici dostatečně nerozumíte, poraďte se s odborníkem, který se na trhu pohybuje. Neberte náhodné, na oko vypadající, výhodné nabídky. Nikdy nevíte, co se z toho může vyklubat. Nemusíte kupovat diamant v surovém stavu. Udělejte radost partnerce, přítelkyni nebo dceři diamantovým šperkem. Již toto j investice, která si zaslouží rozumné postupování. Diamant, který je zapracován do šperku bude mít samozřejmě vyšší pořizovací cenu, právě díky nutné práci šperkaře. Investujete-li do surových diamantů, hodí se to až tak od hodnoty dvě stě padesát tisíc. Do nižších částek neinvestujte. Takovéto diamanty mají asi jeden karát. Největší investoři obchodují s diamanty kolem třech karátů. Tyto jsou totiž nejvíce stabilní. Je možné také vytvořit jisté diamantové portfolio, kde skloubíte různé diamanty, různých skupin.

Diamanty jsou velmi vzácné (podobně na tom jsou perly a investice do nich), a proto je dobré o nich něco vědět. Pojem investiční diamant skrývá za sebou takový druh diamantu, který má oficiální, mezinárodní certifikát, který vydává gemologická laboratoř. Tento certifikát je jako rodní list jednotlivého diamantu. Je tam uvedena jeho barva, velikost, čistota, kvalita brusu, a jiné potřebné věci, které charakterizují jednotlivý kousek. Takovýto diamant dostanete zapečetěný v pouzdře nebo fólii. Spolu se samotným kamenem je tam zavřen i mikrofilm s certifikátem. Obal nesmí být porušen. Dále se podívejme na pojem diamant. Ten se v přírodním stavu vyskytuje, bez zapříčinění člověka. Diamant je nejtvrdší materiál na světě. Jeho tvrdost dosahuje stupně deset na speciální Mohsově stupnici. Kromě těchto přírodních existují i umělé diamanty, které již člověk vyrobil. Je ale velmi podobný tomu přírodnímu. Dají se označit za téměř shodné. Obyčejní, nezasvěcení lidé přírodní a technický diamant od sebe neodliší. Nakonec uveďme briliant, což je diamant, který je vybroušen do kulatého, oválného nebo jiného tvaru. Tento typ brusu je nejčastější, který se používá k brusu diamantu.

další zajímavé články
  • Online půjčka 10 000 všem hned na účet
  • Kam s uspořenými penězi? Zkuste spořící účet ING
  • Nebankovní hypotéka
  • Kontokorentní úvěr
  • Nebankovní půjčky
  • Australská hypotéka
  • Jak na zrušení registrace k Dani z přidané hodnoty (DPH)
  • Konsolidace půjček
  • Půjčíme i živnostníkům - zažádejte si online
  • Půjčka 5000 Kč před výplatou