Daki.cz

Ztrácíte se v nabídce finančních produktů u bank a nebankovních společností? Nejsou vám jasné některé pojmy z oboru půjček, hypoték a úvěrů? Na tomto webu bysme vám předkládáme charakteristiky základních finančních produktů. Dozvíte se obecné informace o hypotékách, konsolidacích, případně o půjčkách pro nezaměstnané. Sháníte-li, či nabízíte bezpečné půjčky, pak zkuste inzerci půjček. Perfektní přehled o vašich firemních financích vám zajistí účetní program Money S3!

Tipy na další weby

Jak probíhá vyřizování hypotéky

Hypotéka na bydlení není v současné době ničím neobvyklým. Většina rodin, převážně těch mladých, nemá dostatek vlastních financí na postavení domu, a tak se uchyluje právě k tomuto řešení. Hned na začátku byste si měli zjistit, co Vás bude čekat a jaké dokumenty si připravit. Společně se vrhněme do vyřizování hypotéky.

Výběr hypotečního úvěru a podání žádosti

V současné době existuje na trhu několik bank a téměř všechny nabízí hypoteční úvěr. V prvé řadě si musíte zjistit, která banka nabízí nejvýhodnější podmínky. Existuje několik faktorů, podle kterých byste banku měli vybírat. Je to například výše úroku, či garantovaná doba úroku. Na internetových stránkách jednotlivých bank jsou poskytovány informace, které můžete mezi sebou jednoduše porovnávat. Můžete také využít osobních setkání s bankéři, kteří jednotlivé informace poskytnou. Výhodou je to, že se můžete ptát na vše, co Vás aktuálně napadne.

Máte-li vybranou banku, musíte si podat žádost o hypoteční úvěr. Banka Vás poskytne také informace, které podklady budete k vyřízení potřebovat.

Potřebné dokumenty pro vyřízení hypotečního úvěru

Asi všem je jasné, že jsou potřeba osobní doklady. Nejlépe hned dva, takže například občanský průkaz a pas. Dále je nutné si připravit potvrzení o výši příjmu. Bez dostatečně vysokého příjmu se můžete s hypotékou rovnou rozloučit. Toto potvrzení požadují všechny banky. Pokud jste zaměstnaní, tento dokument Vám vydá Váš zaměstnavatel. Pracujete-li jako podnikatel, případně OSVČ, je nutný výpis z finančního úřadu, daňové přiznání, většinou za dva roky zpětně, někdy také živnostenský list, případně potvrzení o bezdlužnosti.

Hypoteční úvěr je brán na konkrétní nemovitost. Proto bude potřeba odhad nemovitosti, na kterou se bude úvěr vázat. Posudek provádí znalec. V některých případech se může stát to, že odhadní cena je jiná, než ta kupní. Odhadní cena je ta důležitější, takže v případě rozhodování o výši úvěru hraje významnou roli.

Dalším potřebným dokumentem je kupní smlouva. Může se stát, že kupní smlouva ještě nevznikla. V tomto případě je nutné sestavit smlouvu o budoucí koupi. Tímto potvrzujete, že vlastně skutečně nemovitost koupíte.

V případě, že jste se rozhodli stavit úplně nový dům, budete potřebovat dokumenty týkající se stavby, jako je třeba povolení stavby, doklad o nahlášení stavebních prací, smlouva s dodavateli, rozpočet stavby, plány budoucího domu a jinou projektovou dokumentaci.

Zpracování žádosti o hypoteční úvěr

Jakmile bance dodáte všechny požadované dokumenty, má banka nějakou dobu na jejich zpracování. To trvá obvykle několik týdnů. Ihned poté dostanete informaci, zda na hypoteční úvěr dosáhnete či nikoliv. Vyřídí-li se Vaše žádost kladně, můžete ihned podepsat úvěrovou smlouvu s bankou. Dále také zástavní smlouvu a smlouvu o vedení účtu.

Podmínky pro získání hypotečního úvěru

Každá banka si stanovuje vlastní podmínky pro získání hypotečního úvěru. Vesměs jsou ale velmi podobné. Základní podmínkou je plnoletost. Občan mladší 18 let hypotéku nedostane. Další podmínkou je občanství ČR a také trvalý pobyt na území naší republiky. Ručení nemovitosti, ale také potvrzení o výši příjmů. Výpis z rejstříku trestů a dlužníků. Velmi důležitou podmínkou pro udělení úvěru je i pracovní smlouva na dobu neurčitou minimálně dva roky. Každá banka si ale může stanovit své vlastní podmínky.

Čerpání hypotečního úvěru

Po schválení hypotečního úvěru můžete peníze ihned začít čerpat. Z vyčerpané částky se platí bance úrok. Úvěr totiž nemusíte vyčerpat najednou. Můžete si ho postupně odčerpávat. Jakmile vyčerpáte veškeré peníze, banka Vás na tento stav upozorní a pošle Vám výši anuitní splátky. Splácení úroku začne okamžitě, podobně je to i s umořováním jistiny. Je-li nastavena doba fixace, máte možnost tento úvěr splatit, buď úplně, nebo alespoň částečně, bez jakýchkoliv poplatků.

Pomůže vám finanční poradce

Je jasné, že obyčejný laik nemá téměř žádné zkušenosti s vyřizováním hypotéky. Nejste-li si úplně jistí, zda jste si vybrali tu správnou hypotéku, můžete se poradit s finančním poradcem, který má bohaté zkušenosti v oblasti finančnictví. Nejlepší variantou je nezávislý finanční poradce, který nepracuje konkrétně pro jednu banku. Zvolili byste nějakého poradce, který je zaměstnán u konkrétní banky, je jasné, že se bude snažit nabídnout služby té banky, u které je zaměstnán. V tomto případě není zaručeno, že se jedná o nejlepší variantu. Poradce vybírejte pečlivě. Ne všichni jsou totiž skuteční odborníci.

další zajímavé články
  • Jak vydělat peníze na Forexu
  • Na co si dát pozor při koupi auta?
  • Nebankovní hypotéka
  • Zdravotní pojištění zaměstnanců
  • Předčasné splacení hypotéky se nemusí vyplatit
  • Jak probíhá exekuce?
  • Revolvingový úvěr
  • Vysvětlení pojmů superhrubá, hrubá a čistá mzda
  • Berpůjčku
  • Americká hypotéka bez registru