Daki.cz

Ztrácíte se v nabídce finančních produktů u bank a nebankovních společností? Nejsou vám jasné některé pojmy z oboru půjček, hypoték a úvěrů? Na tomto webu bysme vám předkládáme charakteristiky základních finančních produktů. Dozvíte se obecné informace o hypotékách, konsolidacích, případně o půjčkách pro nezaměstnané. Sháníte-li, či nabízíte bezpečné půjčky, pak zkuste inzerci půjček. Perfektní přehled o vašich firemních financích vám zajistí účetní program Money S3!

Tipy na další weby

Jak se vyrovnat s dluhy

Už dlouhou dobu není problém si v Česku půjčit peníze a platí to především u nebankovních společností. Bankovní domy se přeci jen snaží před poskytnutím půjčky prověřit klienta po stránce jeho schopnosti splácet, ale ani zde není zobrazen pravý stav věci. Banka zjistí vaše příjmy a ověří, co přiznáte. Těžko do výsledku zahrne fakt, že kouříte, že dvě děti budou chodit do dražších kroužků a vy si necháváte opravovat zuby na klinice.

Největším problémem je nesplácení půjčky. Tehdy se začíná roztáčet kolotoč s dluhy a z něj se vystupuje velice špatně. Navíc, jediná, byť zapomenutá platba může skončit exekucí na majetek. V posledních deseti letech bylo v Česku nařízeno kolem tří a půl miliónu exekucí. Pravda je, že exekutoři si mnohdy neberou servítky a za své služby si účtují nehorázné ceny. Následný výrok soudu o nesprávném postupu exekutora je dlužníkovi k ničemu, když nejprve musel zaplatit, jinak by mohl bez problémů přijít o střechu nad hlavou. Je známo mnoho uvalení exekucí kvůli jediné opomenuté platbě, např. pojišťovně, splátkové společnosti apod., což se může stát komukoliv. Roky se nikdo neozve a potom máte ve schránce dopis od exekutora. S hrůzou zjistíte, že jste nejenom před lety omylem zapomněli na zaplacení  jedné, např. tisícové  částky nějaké společnosti, ale že zatím dluh narostl na 10 000 korun a dalších 15 000 si naúčtoval exekutor.

Opožděná platba může způsobit i jiné trable a nemusí se jednat o exekuci. Stačí, když jednu splátku zaplatíte až po několikerém upozornění. Tím pádem vás s největší pravděpodobností banka zaeviduje do registru dlužníků a vůbec nezáleží na tom, že jste nakonec platbu provedli. Vaše případná budoucí žádost o hypotéku nebo jiný úvěr bude zamítnut, protože zápisy v registrech jsou bankovními společnostmi kontrolovány.

Právě půjčky stojí na počátku dluhových pastí. Veliký počet lidí, kteří se obrací se svými problémy na poradny pro dlužníky hovoří jasně. Člověk s půjčkou na krku se má chvíli dobře. Nepříjemné jsou často se vyskytující  problémy se splácením, protože dlužník přijde o práci nebo se zvýší výdaje na provoz domácnosti. Někteří řeší nelichotivý finanční stav další půjčkou, což je ale pouhé vytloukání klínu klínem. Jiní přestávají splácet, aniž by banku na své problémy upozornili. To je nejhorší, co může dlužník udělat. Bankovní společnost vyhodnotí situaci jako nezájem ze strany klienta řešit problém. Vždycky je lepší upozornit na potíže a společně s institucí hledat způsoby řešení. Věřte tomu, že každá banka má zájem s dlužníky mluvit, protože chce své peníze zpět, i když by to mělo být později.

Na internetu se vyskytuje mnoho poraden, které nabízejí vyřešení dluhů za vás. Obloukem se jim vyhněte, protože za „řešením“ se skrývají další půjčky. Samozřejmě, že nejlepší variantou je žádnou půjčku si nebrat, protože pro případné finanční problémy máte nezatížený rozpočet.

Nastanou ovšem situace, kdy se žádosti o úvěr nevyhnete. Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření někdy bývají výhodnější než samotný nájem. Vždycky myslete na to, že se během doby splácení může vaše situace zhoršit, proto si raději neberte maximum peněz, abyste měli rezervu ve výši splátky.

Předcházet dluhům je v dnešní době plné lákadel stále obtížnější.. Nejhorší je stav tzv. „stále otevřené peněženky.“ To si skočíte s kolegy na oběd za sto padesát, odpoledne na kafe s kamarádkou za dalších padesát a za týden máte tisícovku pryč. Na podobné „malé“ nákupy jsou specialistkami ženy, muži se zase těžko vzdávají utrácení  za koníčky.  Klasiku tvoří výdaje za cigarety, jejich skrouhnutím se opravdu ušetří tisíce. O mnohdy zbytečných cestách autem ani nemluvě.

Někdy se stane, že nad vámi  sice nevisí Damoklův meč v podobě množství nezaplacených splátek, ale stejně vycházíte jen taktak od výplaty k výplatě, ačkoliv neberete plat nad hranicí životního minima. Potom si asi vaše domácnost žije nad poměry nebo neumíte hospodařit. Určitě to nemusí být důvod hned navštívit finančního poradce. Udělejte si kompletní revizi domácího účetnictví. Sepište  všechny povinné platby a celý měsíc poctivě zaznamenávejte všechny ostatní výdaje.

Na čem je možné ušetřit stovky i tisíce za měsíc? Prověřte si, zda neplatíte za internet či kabelovou televizi zbytečně mnoho. Operátoři velmi často zlevňují, ale byli by sami proti sobě, kdyby na to upozorňovali konečné uživatele. Podobně překontrolujte tarify na mobilech u všech členů rodiny. V neposlední řadě, zamyslete se nad částkou za elektřinu a další energie. Poskytovatelé energií mnohdy upravují pravidla bez informování jednotlivých domácností. V současné době ani není těžké dodavatele změnit.

V případě závažných finančních problémů se nebojte obrátit s prosbou o radu na bankovního poradce. Věřte, že vaše i jiná banka se bude snažit prostřednictvím svých zaměstnanců hledat cesty, jak vám pomoci a ne jak vás potopit. Finančně zlomený klient je každé bankovní společnosti k ničemu. Určitě vám bude nabídnuto několik produktů s ohledem na výši finanční částky, která vám chodí na účet.

Můžete zkusit oslovit i nezávislého finančního poradce nebo poradenskou kancelář. Hledejte takovou, která má kladné reference nebo vám byla doporučena důvěryhodnou osobou. Dozvíte se, jak lépe zacházet s penězi a jak se zbavit dluhů. Za práci poradců plaťte paušálem ušetříte si další možné nepříjemnosti kvůli odmítání produktů za provize.

Hodně špatnou finanční situaci je možné řešit v oficiální poradně pro dlužníky.

Nakonec zmiňme pět nejhorších chyb, kterých se vyvarujte.

1. Nikdy si nepůjčujte na dovolenou a na věci, které nevydrží po dobu splácení.

2. Důsledně ignorujte nabídky na půjčky, které vám chodí z vaší banky.

3. Kreditní kartu si nepořizujte, když nebudete mít vůli ji vyčerpat.

4. Snažte se o tvorbu finanční rezervy ve výši dvou až tří měsíčních platů.

5. Když nemáte na splátky, dejte o tom vždy vědět bance a věřitelům doporučeným dopisem a sami navrhněte, kdy a jak budete schopni znovu platit. K dopisu přiložte kopii dokumentu výpovědi z práce či o zhoršení zdravotního stavu. Uveďte , proč jste nyní bez peněz a pište pravdu!

Úplným koncem je vyhlášení osobního bankrotu. Počítejte s tím, že sice nebudete platit všechny své dluhy, ale po dobu pěti let vám zbude z výplaty jen životní minimum. Osobní bankrot povoluje soud a podmínky pro jeho dosažení jsou velmi přísné.

další zajímavé články
  • Jak vydělat peníze na Forexu
  • Snadná dostupnost, vyšší náklady - to jsou rychlé půjčky
  • Rychlé půjčky
  • Kam s uspořenými penězi? Zkuste spořící účet ING
  • Půjčka 5000 Kč z pohodlí domova
  • Jak v krátkosti investovat do zlata
  • Finance pro studenty
  • Hypotéka bez dokládání faktury
  • Dluhopisy vs. akcie
  • Co vědět při půjčce na směnku?