Daki.cz

Ztrácíte se v nabídce finančních produktů u bank a nebankovních společností? Nejsou vám jasné některé pojmy z oboru půjček, hypoték a úvěrů? Na tomto webu bysme vám předkládáme charakteristiky základních finančních produktů. Dozvíte se obecné informace o hypotékách, konsolidacích, případně o půjčkách pro nezaměstnané. Sháníte-li, či nabízíte bezpečné půjčky, pak zkuste inzerci půjček. Perfektní přehled o vašich firemních financích vám zajistí účetní program Money S3!

Tipy na další weby

Kam s uspořenými penězi? Zkuste spořící účet ING

ING konto je silným zástupcem kategorie osobních spořících účtů. Jde o produkt, který si na českém trhu osobních účtů postupně vybudoval velice pevnou pozici, a můžeme ho proto označit za jednu ze stálic na poli spořících účtů. Svědčí o tom i fakt, že v každoročním vyhlašování nejlepšího osobního účtu se letos umístilo na třetím místě, loni přitom dokonce bylo druhé.

Kombinuje v sobě několik vlastností, díky kterým jej v současné době můžeme označit za velice zajímavý spořící produkt pro každého, kdo se obává možného prohloubení dopadů finanční krize, o které se dnes mluví téměř všude. A to zejména pro ty, kdo mají obavy z dlouhodobějšího investování svých úspor, které by potom nemusely být v případě potřeby hned dostupné.

ING konto totiž svým majitelům umožňuje, aby po svých penězích sáhli kdykoliv, a k tomu přidává, na poměry běžné v této kategorii účtů, velice solidní úročení. Vklady na tomto účtu jsou navíc ze zákona pojištěné, takže se nemusíte bát, že by zde vaše peníze byly jakkoliv ohrožené.

V podstatě už od začátku prosince jsme jak svědky růstu inflace, tak i poměrně zajímavých soubojů mezi bankami, které se v oblasti spořících účtů vzájemně pokouší přetahovat své klienty. Má to jeden velice příjemný důsledek: úroky na takových kontech dnes rostou, protože jde o první číslo, které každý potenciální zájemce o zřízení účtu  sleduje. A budete-li dnes listovat nabídkami jednotlivých bank, tak zjistíte, že právě ING konto s svým úročením 3,25 % pravděpodobně představuje jednu z nejvýhodnějších voleb na českém trhu. Nejde ale jen o slibovanou výšku úroků.

Nejde o běžný účet

ING konto nepatří mezi klasické běžné účty, tak jak je známe z placení inkasa, nákupů kartou, a výběrů z bankomatů. Jde o účet ryze určený pro spoření. Na rozdíl od většiny ostatních spořících účtů svému majiteli nesvazuje ruce: zatímco u termínovaných vkladů jste  v disponování se svými finančními prostředky do značné míry omezeni různými lhůtami a limity,  v případě ING konta podobné starosti odpadají. Právě v této skutečnosti tkví jedna z hlavních přednosti tohoto produktu.

Obvyklý scénář následující po jeho zřízení proto vypadá tak, že v jiné bance máte vedený svůj běžný účet, a na ING konto si podle potřeby posíláte peníze. Jde přitom o prostředky, které bezprostředně nepotřebujete, ale zároveň si nejste úplně jisti, jestli náhodou v dohledné době nenastane nečekaná situace, kdy své peníze budete z nenadání opět  potřebovat. A pokud investujete, jde kromě toho samozřejmě také o vhodný způsob, jak „přechovávat“ peníze v době kdy se rozmýšlíte, kam půjdou příště.

Bez poplatků a vždy po ruce

Jde tedy o spořící účet sloužící zhodnocení volných finančních prostředků, jež zde nebudou ničím vázané, a které tak bude kdykoliv možné bez jakékoliv výpovědní lhůty (tedy okamžitě) převést na některý z vašich běžných účtů. Samozřejmě aniž by si banka za tyto transakce účtovala jakékoliv poplatky.

Právě rychlost a jednoduchost jsou proto tím, co ING konto charakterizuje. Můžete s ním zacházet podobně jako jste zvyklí z nakládáním se svým běžným účtem, a zároveň jsou uložené peníze úročeny lépe, než v případě, kdybyste jej vkládali právě tam.Vložit peníze na ING konto je samozřejmě možné z kteréhokoliv účtu vedeného na území České republiky. Z něj je potom možné vklady libovolně posílat na tři předem určené účty.

Není přitom žádným způsobem omezeno, kolik peněz si chcete na ING konto uložit nebo, kolik z něj hodláte vybrat. To samé platí i počet jednotlivých výběrů a zůstatek. Není zde stanovena žádná minimální hranice zůstatku, a můžete proto s penězi nakládat skutečně přesně podle svých potřeb. Samozřejmostí je ovládání účtu prostřednictvím internetu nebo telefonu, takže odpadají zdlouhavé a pokaždé nepříjemné návštěvy bankovních přepážek. A možná nejlepší správa na závěr: banka vám za vedení a správu ING konta neúčtuje žádné poplatky!

Nezapomínejte na inflaci!

Jakkoliv je ING konto pro svého uživatele pohodlné, a ve své třídě patří k nejlepším v současnosti nabízeným produktům, přesto od něj nemůžete očekávat žádné zázraky. A to především pokud jde o zmíněné úročení všech vkladů.

Ty se totiž jednak připisují pouze jednou za čtvrt roku, zároveň ale i když jsou jedny z nejvyšších, nedosahují žádné závratné výše. Úroky z vkladů u ING konta sice činí velice slušných 3,25 %, musíme při tom ale myslet na to, že se z nich platí patnáctiprocentní srážková daň. Ještě důležitější je zde ale samozřejmě inflace, kterou je samozřejmě také potřeba při bilancování výnosů započítat. V roce 2008 například její průměrná míra činila 6,3%, a o rok dříve

Pokud si toto vše uvědomíme, mělo by nám potom být jasné, že podobné produkty jako ING konto nejsou tím nejlepším způsobem, jak spořit v delších časových horizontech. Pokud víte již dnes, že na své peníze  nehodláte sahat, určitě se raději pohlédněte po jiných možnostech, který se v dnešní době nabízí dost prakticky pro každého. Můžete investovat do akcii, podílových fondů nebo třeba dluhopisů. V situaci, kdy naopak potřebujete mít finanční rezervu k okamžitě k dispozici, bude naopak ING konto určitě dobrou volbou. 

další zajímavé články
  • Půjčka bez registru a zástavy hned
  • Na co si dát pozor při koupi auta?
  • Co vědět při půjčce na směnku?
  • Překlenovací úvěr
  • Nebankovní půjčky, kde vám opravdu půjčí
  • Sedm kroků k úspěšnému získání hypotéky na bydlení
  • Australská hypotéka
  • Jak hledat tu nejlepší půjčku?
  • Revolvingový úvěr
  • Kreditní karta pro každého