Daki.cz

Ztrácíte se v nabídce finančních produktů u bank a nebankovních společností? Nejsou vám jasné některé pojmy z oboru půjček, hypoték a úvěrů? Na tomto webu bysme vám předkládáme charakteristiky základních finančních produktů. Dozvíte se obecné informace o hypotékách, konsolidacích, případně o půjčkách pro nezaměstnané. Sháníte-li, či nabízíte bezpečné půjčky, pak zkuste inzerci půjček. Perfektní přehled o vašich firemních financích vám zajistí účetní program Money S3!

Tipy na další weby

Kontokorentní úvěr - možnost jít do minusu

Kontokorentní úvěr, zkráceně kontokorent, je pohotová finanční rezerva, kterou nabízí banka každému klientovi vlastnícímu běžný bankovní účet u její společnosti. Jedná se o možnost klienta jít na svém účtu do mínusu, v případě jeho náhlé potřeby financí. Narozdíl od jiných typů úvěru, například úvěru spotřebitelského, je kontokorentní úvěr výhodný na překlenutí krátkodobého nedostatku pěněžních prostředků, neboť úroky z čerpané částky jsou poměrně vysoké.

Kontokorent není automatickou součástí běžného bankovního účtu, ale je nutné, aby si o něj klient zažádal. Problémy spojené se zařizováním kotokoretního úvěru, jsou závislé na konkrétní bance, u které má klient běžný účet. Pokud se rozhodnete pro kontokorent ihned při zřizování účtu, bude po vás většina bank žádat doložení povrzení o příjmech, výpisy z jiného účtu (vlastníte-li ho), v některých případech i pracovní smlouvy nebo dokonce ručitelské prohlášení. 

Všechny tyto podmínky jsou z toho důvodu, že banka u které si klient právě zřizuje účet, nezná jeho platební morálku a tudíž není ochotna riskovat případné problémy se splácením úvěru. Obecně platí, že čím déle má klient zřízený běžný účet, tím výhodnější podmínky může při žádosti o kontokorent očekávat. Již po třech měsících vedení účtu se banky stávají k založení kontokorentního úvěru daleko vstřícnějšími, protože už dokáží zjistit historii pohybů na účtu a tak následně předpokládat finanční možnosti a schopnosti klienta. Vaší žádosti o kontokorent bude bez problému vyhověno již půl roku po vedení běžného účtu, s pravidelným přísunem peněz. 

Při dlouhodobém, bezproblémovém vedení účtu, nabízejí některé banky dokonce výhody v podobě nižšího úroku kontokorentního úvěru. Pokud tedy uvažujete o jeho zřízení, rozhodně se vyplatí příliš nespěchat. Kontokorent je typem úvěru, kerý můžete opakovaně čerpat bez omezení a to až do výše, kterou vám banka smluvně stanoví. Maximální hodnota této částky je závislá na individuálním hodnocení banky, které se samožřejmě odvíjí od klientových měsíčích příjmů. Například kontokorenty nabízené ke studentským účtům tak mají maximální možnou částku úvěru zpravidla kolem 20 000 korun, zatímco kontokorenty podnikatelské mohou dosahovat až do výše 600 000 korun. Kontokorent, jako neúčelový spotřebitelský úvěr, funguje na principu opakovaného průběžného čerpání a průběžného splácení poskytnutých finančních prostředků. Většinou platí, že vám banka poskytne na běžný účet maximální možnou částku, kterou máte možnost čerpat a čerpání samotné začíná v momentě, kdy se na svém účtu dostanete na nulu. 

Jakákoliv vaše další platba pak využívá financí z kontokorentu a toto čerpání končí, když úvěr opět splatíte. Zpravidla se tak děje v okamžiku, kdy vám na účet přijde výplata. To v praxi znamená, že ihned jakmile máte na účtu kladný zůstatek, prodlužuje se automaticky doba čerpání případného debetu o dobu uvedenou na smlouvě. Tato doba se většinou stanovuje na jeden kalendářní rok od momentu započetí čerpání úvěru. Jsou ovšem banky, které po vás budou vyžadovat splacení celého kontokorentu přesně do jednoho roku od jeho založení. To znamená, že pokud kontokorent využijete například tři týdny před vypršením jeho splatnosti, musíte přesto bezpodmínečně k onomu konkrétnímu datu dluh vyrovnat a dostat se na účtu do plusu. 

V opačném případě se jedná o porušení smluvních podmínek. Vzhledem k tomu, že i u kontokorentního úvěru jste po celou dobu jeho trvání vedeni v úvěrovém registru, mohly by vám jakékoliv komplikace s jeho splácením způsobit problémy v případě žádosti o jiný úvěr. Stejně tak bývá tato žádost ovlivňována i výší limitu vašeho kontokorentu. Mít přehled o tom, zdali svůj kontokorent čerpáte nebo ne, je poměrně jenoduché. Poznáte to především z výpisů nebo internetového bankovnictví. U většiny bank je zobrazeno, zdali jste na svém účte v plusu nebo v mínusu. Opět ovšem existují i výjimky v podobě kontokorentu jako samostatného účtu. Tento tzv. úvěrový účet má svoje vlastní číslo a je přímo provázaný s vaším běžným účtem. V případě, že vám tedy na běžném účtě dojdou finanční prostředky, úvěrový účet debet automaticky převede na váš běžný účet. 

Vzhledem k tomu, že peníze se tak neustále pohybují z jednoho účtu na druhý, stává se kontrola přehledu vašich financí podstatně složitější. Kontokorentní úvěr se nehodí na jednorázové, finančně nákladnější nákupy, vzhledem ke své poměrně vysoké úrokové sazbě, která se pohybuje většinou kolem 15% z reálně čerpané částky. V praxi to znamená, že čím dříve čerpané finance splatíte, tím menší částku budete muset odvést. Kontokorent je tak ideální rezervou na účtu, kterou využíváte v případě nenadálých výdajů nepřevyšujících vaše pravidelné příjmy.

další zajímavé články
  • Nebankovní rychlá půjčka 10 000 ihned na účtu
  • Nebezpečí přepojištění a podpojištění
  • Výhody a nevýhody aukce půjček
  • Půjčky pro nezaměstnané
  • Půjčka bez doložení příjmu
  • Akce - půjčka 40000 ihned každému
  • Jak v krátkosti investovat do zlata
  • Co vědět při půjčce na směnku?
  • Potřebuji peníze aneb jednoduché řešení v podobě nebankovní půjčky
  • Jak na žádost o smazání z registru neplatičů