Daki.cz

Ztrácíte se v nabídce finančních produktů u bank a nebankovních společností? Nejsou vám jasné některé pojmy z oboru půjček, hypoték a úvěrů? Na tomto webu bysme vám předkládáme charakteristiky základních finančních produktů. Dozvíte se obecné informace o hypotékách, konsolidacích, případně o půjčkách pro nezaměstnané. Sháníte-li, či nabízíte bezpečné půjčky, pak zkuste inzerci půjček. Perfektní přehled o vašich firemních financích vám zajistí účetní program Money S3!

Tipy na další weby

Nebankovní půjčka - úvěr u nebankovní finanční společnosti

Nebankovní půjčka neboli úvěr u nebankovní finanční společnosti, je řešením nedostatku finanční v případě, že si z jakéhokoliv důvodu nechcete, nebo nemůžete vzít úvěr přímo u banky. Tyto nebankovní společnosti mají na klienta, oproti bankám, zpravidla výrazně nižší nároky při schvalování a zřizování půjčky a půjčka samotná bývá většinou poskytnuta téměř okamžitě. Avšak tato výhoda je na druhé straně vždy vyvážena výrazně vyšší úrokovou sazbou.

Jak již bylo řečeno, získat půjčku tímto způsobem je podstatně snazší než u bank. O úvěr u splátkových společností si tak může žádat i ta skupina klientů, zpravidla rizikových, kteří by na úvěr u banky neměli z nějakého důvodu nárok. Nebankovní instituce si totiž své klienty jen zřídkakdy ověřují v registru dlužníků a současně ani nežádají doklad o klientových příjmech, případně ručitele apod.

Nevýhodou splátkových společností je, na druhé straně, zoufale nedostatečné poskytnutí informací klientům. Roční procentní sazby nákladů (RPSN) které tyto společnosti uvádějí u svých produktů bývají pouze orientační a sami zástupci institucí na svých informačních linkách upozorňují na to, že se každému klientovi sazba vypočítává individuálně, na základě půjčené částky, délky její splatnosti a samostatné výši jedné splátky. Další poměrně běžnou záležitostí nebankovních společností je také uvádění ne zcela kompletních informací, např. uvedení pouze výše měsíčních splátek nebo pouze minimální a maximální finanční částky, kterou jsou klientům ochotni poskytnout. Klient tak nemá přehled nejen o roční procentní sazbě nákladů, ale ani o výši úroku, nebo o výši samotných splátek.

Toto specifikum vychází prakticky z vysoké konkurence nebankovních společností. V podstatě jde o to, získat klienta na svoji stranu dřív, než se bude moci rozhodnout, co je pro něj nejvýhodnější. Jinými slovy – pokud se klient bude dožadovat kompletních informací o půjčce, bude odkázán na úvěrového poradce dané společnosti, který klientovi při osobní schůzce velmi ochotně poradí a vysvětlí vše potřebné. Mimo to současně ovšem klienta většinou přesvědčí i o tom, že právě tato půjčka je pro něj nejvýhodnější a docílí podpisu úvěrové smlouvy.

Stejně jako u bank, se i u nebankovních společností jednotlivé produkty od sebe více či méně liší. Prakticky stejné jsou základní podmínky pro žadatele o půjčku: věk 18 – 60 let, občanství ČR, stálý a doložitelný zdroj příjmů. Kromě průkazu totožnosti dále společnosti požadují ještě jeden doklad potvrzující bydliště žadatele. Většina společností poskytuje úvěry do maximální výše 50tis. korun a jejich vyřízení se uskutečňuje již na první schůzce. Úvěr bývá nastaven podle individuálních potřeb klienta a době jeho splácení se stanovuje na dobu od jednoho měsíce až do tří let. Jakkoliv se v této oblasti společnosti shodují, výrazně se liší v nákladech úvěru. RPSN se tak může pohybovat v rozmezí o 9% až do 200%. Rozdíl mezi splátkami půjčky, ve stejné výši finančního obnosu, pak může být několik set korun měsíčně.

Běžnou praxí splátkových společností je, že nechávají zcela na klientovi, jaký si vybere počet splátek nebo jejich maximální výši, ale tato ochota vyjít klientovi maximálně vstříc bývá pochopitelně zpoplatněna.

Samotné zřízení úvěru je tak jednoduché, jak jen může být, aby bylo dostupné všem a okamžitě. Což je velmi výhodné pro společnosti a méně pro klienta, jež se nachází ve finanční tísni a s ní spojeným stresem. O nebankovní úvěr si totiž klient může zažádat nejen na pobočce společnosti, ale také telefonicky nebo on-line, aniž by tedy musel vyjít z domu.

Například u společnosti Cetelem je klient, v jednoduchých pěti krocích, systémem dotazován nejdříve na účel půjčky (je zde možnost i „bez účelu), její výši (20-200tis.), délku splácení (6-72 měsíců) nebo maximální výši splátky a typ pojištění. Na základě těchto údajů je mu přes on-line kalkulačku vypočítána buď výše měsíční splátky nebo délka splácení úvěru, dále výše RPSN a roční úroková sazba a je mu též nabídnuta další možnost této půjčky (na delší nebo kratší délku splácení půjčky). V tento moment je klientovi nabídnuta možnost podat žádost o úvěr. Nejprve je nutné souhlasit s podmínkami společnosti Cetelem a dále vyplnit svoje osobní údaje jako je celé jméno, adresa bydliště, rodné číslo apod., ale také výši měsíčních příjmů a výdajů, číslo běžného bankovního účtu a povolání klienta (včetně možnosti být nezaměstnaný). Následně je třeba souhlasit se smluvními podmínkami a pak již stačí jen odeslat smlouvu, kterou si klient může buď vytisknout sám, nebo si ji nechat zaslat poštou.

V každém případě a u každé společnosti by však měl klient v první řadě uvažovat o nutnosti pořízení úvěru a následně především o podmínkách a nabídkách, které by pro něj byly nejvýhodnější. Ať tak či onak, úvěr sejně přeplatíte o nezanedbatelnou částku, bylo by proto rozumné snažit se tuto částku snížit na minimum.

další zajímavé články
  • Půjčky do 20 000 Kč snadno a rychle
  • Sedm kroků k úspěšnému získání hypotéky na bydlení
  • Jak probíhá vyřizování hypotéky
  • Půjčka bez doložení příjmu
  • Snadná dostupnost, vyšší náklady - to jsou rychlé půjčky
  • Nebankovní půjčky jsou stále velice oblíbené
  • Berpůjčku
  • Jak hledat tu nejlepší půjčku?
  • Americká hypotéka bez registru
  • Dědictví ze zákona bez závěti