Daki.cz

Ztrácíte se v nabídce finančních produktů u bank a nebankovních společností? Nejsou vám jasné některé pojmy z oboru půjček, hypoték a úvěrů? Na tomto webu bysme vám předkládáme charakteristiky základních finančních produktů. Dozvíte se obecné informace o hypotékách, konsolidacích, případně o půjčkách pro nezaměstnané. Sháníte-li, či nabízíte bezpečné půjčky, pak zkuste inzerci půjček. Perfektní přehled o vašich firemních financích vám zajistí účetní program Money S3!

Tipy na další weby

P2P půjčka - šance pro investory a pro žadatele o úvěr

Poměrně zajímavým způsobem, jak investovat peníze, je půjčka s trochu netradičním označením P2P. Tady se také  naskýtá veliká šance pro žadatele o úvěr, kterým ho banka zamítla. Proč tedy nevyužít vzájemnou půjčku uzavřenou formou aukce na internetu?

Na jakém principu celá transakce funguje? Prvním krokem je přihlášení se na webovou stránku zprostředkovatele půjček a dále už budete vystupovat pod zvolenou přezdívkou. Když chcete žádat o půjčku, tak v příslušném formuláři vyplníte předepsané údaje -  kolik chcete, na jak dlouhou dobu a jak vysoký úrok jste ochotni akceptovat. Kromě toho by bylo dobré něco o sobě prozradit.

Rizikoví žadatelé (neposkytnou výpis z registru dlužníků, doklady o příjmech nebo nemají ručitele či nemovitost do zástavy) musí počítat s vysokým úrokem, ale pokud jste bez problémů, tak si zadejte úrok kolem 10%. Tím vše nekončí. Nyní budou investoři do sytému vkládat své nabídky úměrné vámi zadaným  požadavkům. Když se u vaší půjčkové aukce sejdou dvě nebo tři kolem 11 – 12%, tak je veliký předpoklad, že ta další se bude pohybovat pod desíti procenty. Až se vám nějaká možnost zalíbí, tak ji potvrďte.

Na druhé straně jsou připraveni  investoři, kteří vkládají do aukce své nabídky a vybírají si podle rizika jednotlivých žadatelů. Může se stát, že investor vám nebude chtít půjčit celou požadovanou částku, ale pouze její část. Zde je jen na vás, zda na to přistoupíte nebo  si vyberete jinou variantu. Jen pro zajímavost, průměrné zhodnocení kterého dosahují slušní investoři, se pohybuje kolem 40%, ovšem ti hodně šikovní zhodnotili svůj vklad i dvěma sty procenty.

Když žadatel o půjčku potvrdil svého věřitele, tak se ke slovu dostává zprostředkovatel, který má především na starosti překontrolování dodaných potvrzení od zájemce. Poté odešle oběma stranám smluvní dokumentaci, kde jsou uvedené veškeré podmínky obchodu včetně provize za zprostředkování. Velmi aktivní server Bankerat.cz má poplatek ve výši jednoho procenta pro investora a až 5% pro dlužníka.

Systém P2P půjček nejčastěji využívají žadatelé, kterým bankovní společnosti z jakýchkoliv důvodů nechtějí půjčit. S klienty tohoto rázu jsou spojena značná rizika týkající se nesplácení. V mnohých případech vůbec nedochází k podávání žaloby, protože to nemá význam. Vše se řeší mimosoudní cestou.

Zprostředkovatel neplatícímu dlužníkovi píše, posílá SMS, volá a když se stále nic neděje, pošle oznámení o záměru podat žalobu. Pokud se dlužník stále nemá k placení, tak následuje soudní žaloba a exekuce. Jelikož je půjčka jištěna směnkou, tak celé soudní řízení je velice rychlé.

Pro investory je P2P dobrou příležitostí, jak zhodnotit své peníze. Je třeba ale myslet i na případné zdanění. Když někdo půjčí jednorázově pár desítek tisíc a vydělá, tak to se nemusí nějak řešit. Pravidelní vkladatelé do systému by měli vydělané úroky uvést do daňového přiznání. Jsou dokonce takoví investoři, kteří půjčování peněz v aukci mají jako svůj hlavní zdroj příjmů, potom není od věci si zřídit na tuto činnost živnostenský list.

další zajímavé články
  • Půjčky pro důchodce a seniory
  • Zdravotní pojištění zaměstnanců
  • Eskontní úvěr
  • Předčasné splacení hypotéky se nemusí vyplatit
  • Nebankovní půjčky
  • Jak probíhá exekuce?
  • Snadná dostupnost, vyšší náklady - to jsou rychlé půjčky
  • Jiný název pro půjčku před výplatou? Rozhodně Finská půjčka
  • Možnosti půjček pro podnikatele
  • Nebankovní půjčky jsou stále velice oblíbené