Daki.cz

Ztrácíte se v nabídce finančních produktů u bank a nebankovních společností? Nejsou vám jasné některé pojmy z oboru půjček, hypoték a úvěrů? Na tomto webu bysme vám předkládáme charakteristiky základních finančních produktů. Dozvíte se obecné informace o hypotékách, konsolidacích, případně o půjčkách pro nezaměstnané. Sháníte-li, či nabízíte bezpečné půjčky, pak zkuste inzerci půjček. Perfektní přehled o vašich firemních financích vám zajistí účetní program Money S3!

Tipy na další weby

Vysvětlení pojmů superhrubá, hrubá a čistá mzda

V momentě, když člověk dospěje a začne se tak zvaně stavět na vlastní nohy, začne si tedy vydělávat, měl by znát základní pojmy, co se jeho výplatného lístku budou týkat. Jsou tak položky superhrubá, hrubá a čistá mzda. Co je pro nás nejdůležitější údaj? A nejen to, ještě před podpisem pracovní smlouvy by nám mělo být jasno, co jaký pojem skýtá, abychom nakonec nebyli nemile překvapeni, až nám peníze přijdou na účet.

Superhrubá mzda není vlastně správný pojem a podle právní legislativy ani neexistuje. Abychom nechodili kole horké kaše, vysvětlení je jednoduché – jedná se o náklady zaměstnavatele. Tedy to, co zaměstnavatel musí za vás zaplatit. Částka obsahuje nejen vaši mzdu a dani z ní, ale i sociální a zdravotní pojištění. Pro výpočet superhrubé mzdy je potřeba znám důležitá čísla. A to, že sociální pojištění tvoří 26 % z hrubé mzdy a zdravotní pak 9 %. Ze superhrubé mzdy se také vypočítává daňový základ.

Hrubá mzda je prakticky odměna zaměstnance, ale než mu přijde na účet, nebo ji dostane v obálce, zdaní se. Obvykle se o této částce hovoří v souvislosti s nabízenou mzdou. Proto, pakliže absolvujete pohovor a bude se vás nadřízený ptát, kolik si představujete za vykonanou práci, pak se vyjádřete celou větou, kde zmíníte, zda myslíte čistou, nebo hrubou mzdu. Ne málokrát se tak stalo, že byl zaměstnanec překvapen, když dostal jinou sumu, než kterou očekával (nižší).

V předchozím odstavci již bylo naznačeno, cože to ta čistá mzda je. Je to zkrátka částka, kterou dostanete na účet, či na ruku. Vaše výplata, která je zbavená daně, a také zdravotního i sociálního pojištění. Na internetu je k nalezení několik kalkulaček, které vám po zadání hrubé mzdy okamžitě vypočítají mzdu čistou, takže se nemusíte starat o nějaké výpočty a přemýšlet, kolik to tedy dostanete.

To je na vysvětlenou základních pojmů. Jenže mzda má ještě další formy, respektive samotná čistá mzda se skládá z dalších položek, které zaměstnance mají většinou motivovat a jistým způsobem přinutit k vyššímu výkonu tak, že získá peníze navíc, když bude v práci o svátcích, víkendech, přesčasech, anebo obecně k vyššímu výkonu v běžné pracovní době, k soustředění se na práci apod. Jak už mnozí dobře ví, mzda má dvě základní položky – pevnou mzdu, kterou zaměstnanec dostane každý měsíc, bez ohledu na okolnosti a pak pohyblivá položka, která zahrnuje další složky.

Takovými složkami jsou příplatky, odměny i prémie aj. kdo bz čekal, že je jedno, jak kterou složku nazve, byl by na omylu. Mezi všemi těmi pojmy je rozdíl. Tak třeba příplatek. Je to zkrátka práce přesčas, ve svátek anebo za ztížených pracovních podmínek. Před nástupem do zaměstnání vám většinou bude každá taková položka vysvětlena a na výplatě její hodnotu dostanete rozčíslenou.

Další takovou složkou je i osobní ohodnocení. Většinou se váže se zkušenostmi, například pokud během zaměstnání zaměstnanec absolvuje jistý kurz, který ho pro praxi lépe připraví. Anebo po letech, kdy nadřízený uzná, že daný zaměstnanec si zaslouží vyšší odměnu, protože má vyšší a kvalifikované vzdělání, než jeho spolupracovníci.

Prémie se udělují pro jistou motivaci zaměstnanců a většinou se tak děje na základě předem stanovaným pravidel. Nadřízený, který takovou částku schvaluje, uděluje, pak obvykle sdělí zaměstnanci, za co tu částku má, pro správnou motivaci i v dalších měsících.

No a ještě se uděluje odměna, což je jistým způsobem vše, co se nevejde do výše uvedených položek. Zkrátka dobře a jasně řečeno to, co zaměstnanci náleží navíc a nařídil to tak nadřízený až po vykonané práci.

Existují také různé druhy mezd. Nejčastější je časová, známá je také úkolová a pak je tu i podílová, čtveřici doplňuje kombinovaná. Časová je tak, která stanoví určitou odměnu za určený čas. Prostě klasika – ráno v osm začínáte a o půl páté máte po práci. To je časová mzda. Pak je tu úkolová, která uděluje zaměstnancům neomezený čas, který v zaměstnání stráví, ale chce po nich do určité doby konkrétně vykonanou práci. Například postavit most do konce dalšího měsíce apod.

Podílová mzda se vztahuje na obchodní zaměstnání, tak zvaně zaměstnanec má obchodní podíl na sjednaném obchodu. Kombinovaná je pak sloučení několika zmíněných mezd.

Zákoník práce je neustále novelizován, proto je potřeba pro korektní informace si všímat aktuálních témat.

další zajímavé články
  • Nebezpečí přepojištění a podpojištění
  • Kam s uspořenými penězi? Zkuste spořící účet ING
  • Refinancování hypotéky
  • P2P půjčka - šance pro investory a pro žadatele o úvěr
  • 3 nejvýhodnější půjčky bez ručitele
  • Dědictví ze zákona bez závěti
  • Berpůjčku
  • Nebankovní rychlá půjčka 10 000 ihned na účtu
  • Nebankovní půjčky, kde vám opravdu půjčí
  • Rychlé půjčky