Daki.cz

Ztrácíte se v nabídce finančních produktů u bank a nebankovních společností? Nejsou vám jasné některé pojmy z oboru půjček, hypoték a úvěrů? Na tomto webu bysme vám předkládáme charakteristiky základních finančních produktů. Dozvíte se obecné informace o hypotékách, konsolidacích, případně o půjčkách pro nezaměstnané. Sháníte-li, či nabízíte bezpečné půjčky, pak zkuste inzerci půjček. Perfektní přehled o vašich firemních financích vám zajistí účetní program Money S3!

Tipy na další weby

Zkuste investici do stříbra

Investiční stříbro je nuceno schovávat ve stínu až za slavnějším žlutým kovem.  Ten je sice známější, pro stříbro však hovoří budoucnost. Investor s dobrými informacemi může velmi vytěžit z výhod investičního stříbra a ku prospěchu může být i jeho „až“ druhá pozice.

Možná to zní divně, ale zlato není lepší investice než stříbro. Proč? Zlato se totiž neustále někde shromažďuje, ať už se jedná o šperky, sejfy bank nebo soukromé zásoby investorů. Stříbro je na tom podobně. S jediným rozdílem. Jeho zásoby totiž postupně mizí. Rozdíl totiž tkví v průmyslovém zpracování obou kovů.

Průmyslově zpracované zlato je totiž možné získat zpět, znovu ho obnovit. Stříbra ale ubývá a jednou přijde čas, kdy nebude co těžit. Zde vzniká zajímavý paradox. Nezničitelnost investičního zlata pomáhá po investiční stránce stříbru. Žlutého kovu bude stále dost, ale zásoby stříbra rok od roku klesají a jeho cena stoupá.

Každý investor, který je dobře informovaný si pečlivě vším i dalších aspektů poukazujících na růst cen stříbra. Průmysl zatím stále odčerpává stříbro ve stejném objemu. Poptávku však brzy navýší to, že je tento kov čím dál tím využívanější v elektronických zařízeních. Připočteme-li ještě nemožnost recyklace, nelze se pak divit rostoucí investiční poptávce po stříbru. A na tuto poptávku výkyvy ceny nahoru či dolů rozhodně nebudou mít žádný vliv.

Stříbro je výjimečný kov, který se výrazným způsobem prezentuje ve své investiční i průmyslové podobě. Dá se očekávat, že i kdyby došlo v blízké době k úspěšnému vyřešení dluhové krize, stříbro by si svou cenu udrželo na stejné hladině. A je to právě z důvodu jeho průmyslové poptávky.

O investicích do stříbra dnes informuje řada zdrojů. Některým je však vhodné se raději vyhnout. Je dobré obrátit se na renomované firmy, které obchodují s drahými kovy. Tím nejlepším řešením je burza. Dobří obchodníci nabízí svým investorům různé články, analýzy a zprávy z aktuálního dění. Doporučujeme se vyhnout těm společnostem, které informace jenom přebírají. Většinou se totiž nejedná o profesionály, ale pouze o obchodníky, kterým je jedno, co prodávají a nakupují.

Cena stříbra

Cena investičního stříbra je v současnosti poněkud podhodnocena. Právě zde se objevuje prostor pro spekulace s cenou. U stříbra nikdy nedojde k navyšování hodnoty tak, jako se to děje u zlata. V budoucnu se však stane mnohem vzácnějším, jelikož poptávka po průmyslovém stříbře převáží nabídku. Spotřebitelé budou dále tlačit na průmysl aby navýšil objem investičního stříbra na vstupu. Jeho množství se však nebude měnit, ani když ceny stříbra porostou.  Velké množství výrobků obsahuje stříbro v nepatrném množství a koncový zákazník tak zvýšení ceny nijak nepocítí. Investoři by však měli zbystřit.

Co kupovat

Do stříbra lze investovat přímo, prostřednictvím nákupu samotných stříbrných cihel a slitků. To je asi nejjednodušší způsob. Hmotnost je udávána v trojských uncích (1 oz je přibližně 31,1 g), v Evropě je možné počítat stříbro i na „klasické“ gramy.

V současnosti vyjde 20 g stříbra asi na 1000 korun.  Nejvyšší poptávka je po investičních slitcích. Ty se pohybují v hmotnosti 500 a 1000 g. Za půl kila stříbra zaplatíte kolem 14 tisíc, kilogram stříbra vás přijde na 27 tisíc. Je však třeba počítat s tím, že se cena stříbra pohybuje v závislosti na světových burzách.

U větších firem je možné zakoupit také větší slitky stříbra a to formou tzv. stříbrného spoření. Najdete jej u společností, které specializují nejen na samotný prodej drahých kovů, ale také na poradenství kolem investic do stříbra a zlata.

Dále možné nakoupit mince, které se zpravidla vyrábí o hmotnosti jedné trojské unce. Od mincí, které jsou určeny pro sběratele, se ty investiční liší především svou méně propracovanou povrchovou úpravou. U nich jde především o obsah stříbra.  Ve světe se výrobou investičních mincí zabývá mnoho mincoven a jejich cena je přibližně tisíc korun za unci.

Investice do stříbra v kovové formě je asi nejvýhodnější. Je však taky možné investovat do jeho papírové podoby. Lze zakoupit třeba indexové akcie či fondy, které jsou navázané na cenu stříbra. Na trhu jsou dokonce akcie, které polovinu prostředků investují do stříbra a druhou do zlata.

Shrnující výhody investice

Tím, že nakoupíte stříbro uchováte hodnoty a investované peníze uchráníte před inflací. Stříbro je průmyslovým kovem, jehož spotřeba bude čím dál tím více převyšovat jeho těžbu. Má velkou likviditu, je-li v podobě slitků. Výnosy z této investice se u fyzických osob nedaní. Velkou výhodou je i aktuálně velmi příznivá cena.

Nevýhody

V případě, že byste chtěli investovat do stříbra v řádech milionů korun, je nutné řešit uskladnění. Nakup je také zatížen DPH.

Rady pro nákup

Mezi nejbezpečnější formy investice patří nákup slitků a cihel, jejichž hmotnost je udávána v trojských uncích.

Doporučujeme nakupovat pouze u renomovaných firem, které obchodují  se slitky v rámci mezinárodního standardu Good Delivery. Firmy by také měly mít přímého dodavatele z burzy či mincovny.

Jednejte se společností, která vám kromě samotného obchodu poskytne i poradenství, případně vám pomůže sestavit portfolio podle vašich možností. Slušné firmy zprostředkují i následný odkup.

Je třeba se zajímat i o pravidla a záruky zpětného odkupu.

Vyhněte se podezřele levným nabídkám a různým pokoutným prodejcům, kteří nemají zápis v obchodním rejstříku. Nejčastěji na ně narazíte v internetových aukcích.

další zajímavé články
  • Jak vyhlásit osobní bankrot a jaké jsou podmínky
  • Centrální registr dlužníků
  • Na co si dát pozor při koupi auta?
  • Půjčka bez doložení příjmu
  • Nebankovní půjčky, kde vám opravdu půjčí
  • Víkendová rychlá půjčka do 10 minut
  • Jak vydělat nějaké peníze navíc
  • Nebankovní půjčky
  • Americká hypotéka
  • Dluhopisy vs. akcie